Główny powód, dla którego nie dostajesz tego, czego chcesz.

Zapytaj kogoś czego chce. I wiesz, co się stanie? Zaraz Ci powie, czego NIE CHCE.Tak dziwnie myśli nasza głowa. Skierowana na unikanie niebezpieczeństw, zamiast na podążanie do szczęścia. Dla nas często brak nieszczęścia, to już szczęście, a przecież to jednak dwie różne sprawy. Zgodzisz się?

Oto jak mówisz:

– nie krzycz na mnie

– przestań wyć

– wyjdź z pokoju

– nie mówi mi, co mam robić

– nie spóźnij się

– nie zawiedź mnie

– nie zmarnuj szansy

– nie trać czasu

– nie przewróć się

Znasz to? Posłuchaj siebie i przekonaj się, że tak właśnie mówisz, bo takie konstrukcje myślowe układa Twój umysł. Cały czas mówisz o tym czego NIE CHCESZ. I to jeszcze byłoby do przyjęcia, gdybyś obok tego, czego nie chcesz, mówiła o tym, CZEGO CHCESZ. A Ty zostawiasz pustą dziurę. Mało tego ! Uważasz, że druga strona będzie wiedziała czym ma ową dziurę wypełnić, czyli będzie wiedziała, co ma robić.  Że będzie wiedziała, CZEGO CHCESZ.

Sorry, ale to tak nie działa.

Dziecku jak powiesz: ”nie kop”, to zacznie rzucać zabawkami.  Jak powiesz: „nie rzucaj”, to zacznie płakać. Dlaczego? Bo powiedziałaś czego nie chcesz i to zostało wykonane, ale nie powiedziałaś czego chcesz, więc dostałaś, to, co się komuś chciało Ci dać. Rozumiesz?

To tak jakbyś poszła do restauracji i powiedziała: nie chcę rosołu. I nie dostajesz rosołu, tylko bigos. Ale czy chciałaś bigos?? Nie? No właśnie.

To tak jakbyś kupowała bilet na pociąg. Idziesz i mówisz: nie do Szczecina. I dostajesz do Zakopanego. Jesteś zadowolona? A skąd u licha, kasjerka ma wiedzieć, dokąd chcesz jechać? Powiedziałaś tylko dokąd NIE CHCESZ, ale nie powiedziałaś dokąd CHCESZ. Więc dostajesz, taki bilet jakiego nie chciałaś, ale kasjerce się wydawało, że być może chcesz.

Jeśli nie mówisz ludziom CZEGO CHCESZ, to dostajesz od nich to, co im się WYDAJE, że chcesz. A zazwyczaj jest tak, że to, co im się wydaje, że chcesz, to wciąż nie jest to chcesz.

Prawda?? Bo tylko Ty wiesz, czego chcesz. I musisz to powiedzieć. Wprost, głośno, wyraźnie.

Zatem powyższe zdania można powiedzieć tak:

– mów do mnie spokojnie

– weź wdech i uspokój się

– proszę zostaw mnie samą w pokoju

– daj mi proszę wymyślić mój sposób na zrobienie tego

– bądź na czas

– zrób wszystko, co możesz w tej sytuacji

– wykorzystaj wszystkie znane Ci możliwości

– wykorzystaj czas maksymalnie

– idź powoli

Czujesz różnicę? Umysł robi to, co mu się powie. Zarówno Twój umysł, jak i każdego innego człowieka. Wykonuje polecania. Trzeba to tylko odpowiednio zakomunikować. Nikt za Ciebie nie wymyśli czego chcesz. Musisz to wiedzieć sama.

Jeśli masz wrażenie, że ludzie nie robią tego, czego chcesz, to posłuchaj siebie. Może Ty sama mówisz im, czego nie chcesz, zamiast tego co chcesz.

Oczywiście, to nie wszystko. Ale póki co chcę żebyś popracowała nad tym, aby mówić CZEGO CHCESZ, zamiast tego, czego nie chcesz i sprawdziła efekty. W kolejnych wpisać podam Ci kolejne przyczyny, dla których nie dostajesz tego czego chcesz, oraz dam Ci rozwiązania.

Popatrz teraz na to. co tego robię. Piszę do Ciebie czego chcę: skomentuj ten post i napisz, czy zgadasz się z tym co napisałam.


Jeśli chcesz więcej bardzo konkretnej wiedzy z zakresu komunikacji, to zapraszam Cię do grupy na Facebooku. Dołącz tutaj: https://www.facebook.com/groups/blizejsiebie/

2018-08-14T10:37:25+00:00

Zostaw komentarz