Najważniejsze rzeczy o autentyczności i byciu sobą

Przygotowując się do podjęcia tematu autentyczności i życia w zgodzie ze sobą, szukałam swojej definicji. Bo to nie jest takie proste, znaleźć odpowiedź na pytanie: czym jest autentyczność. Kiedy pytam o to kobiety, to słyszę, że jest to bycie w zgodzie ze sobą, podejmowanie decyzji zgodnie ze swoimi wartościami, wybieranie tego, co moje, a nie narzucone, to świadomość siebie, to mówienie i działanie zgodnie z tym, co się czuje i czego potrzebuje.

Dla mnie odpowiedź nie była ani prosta, ani jednoznaczna. Szukałam jeszcze czegoś. Czegoś, co by określało to coś, czym się kieruję, kiedy decyduję się na bycie autentyczną. Odkryłam trzy ważne dla siebie rzeczy.

Autentyczność to wybór!

To nie jest przymus i dobrze, żeby nigdy nie był. Jestem w stanie zrozumieć sytuacje w których wybieramy granie kogoś innego, niż jesteśmy. Jest to pewna strategia, która pozwala nam osiągać cele. Gdy nie mamy odwagi, gdy brak nam innej strategii, gdy bardzo nam zależy. I nawet jeśli jest to na krótką metę, to… ok., niech tak będzie. Ja to w pełni rozumiem. Wielokrotnie wybierałam coś, co nie było w zgodzie ze mną, bo nie potrafiłam inaczej. I nie chciałabym być potępiana za to. Innym więc też odpuszczam.

Nigdy nie daj sobie wmówić, że MUSISZ być autentyczna. Bo… nie musisz. Warunek jest tylko jeden: musisz ponieść wszystkie konsekwencje tego wyboru. I to nie jest odkrycie. Ponosimy konsekwencje KAŻDEJ naszej decyzji.

Autentycznym się rodzimy – tracimy ją – możemy odzyskać.

Obie, ja i Ty urodziłyśmy się autentyczne i dopóki mogłyśmy, to żyłyśmy w zgodzie ze sobą. Kiedy chciało nam się pić, to wołałyśmy o picie. Kiedy spać, to spać. Kiedy chciałyśmy czegoś, to domagałyśmy się tego, bez kompromisów. Nie udawałyśmy, że się niczego nie boimy, tylko mówiłyśmy, że się boimy. Odważnie szłyśmy, aby dać sobie radę z przeniesieniem szklanki, a kiedy nie dałyśmy rady, to zwyczajnie nie dałyśmy rady. Aż do czasu.

Kiedy to dorośli zaczęli nam dawać do zrozumienia, że powinnyśmy być inne niż jesteśmy. Że takie duże dziewczynki już się nie boją i powinny dać radę przenieść szklankę bez rozlewania. Nie gubimy swojej autentyczności.

Chowamy ją głęboko, w pogoni za akceptacją, bezpieczeństwem, miłością.

Niezwykle łatwo dajemy się przekonać, że bycie sobą jest niewystarczające.

Na szczęście możemy odzyskać siebie. I to jest dobra wiadomość. Niestety nie powiem Ci, że można to zrobić ot tak. Jest to proces. Jest to droga, która wymaga czasu. Co ciekawe, instynktownie dążymy do odzyskania siebie, będąc w pewnym momencie zmęczoną „nie-byciem sobą”. Czujemy się niespełnione, nieszczęśliwe, sfrustrowane. Czujemy wyraźnie, że tracimy siebie.

Zrób pierwszy krok do odzyskania siebie. Pobierz darmowego ebooka! Wykonaj ćwiczenia.

Pobierz ebooka

Autentyczność to uczciwość.

Kiedy piszę te słowa, to serce moje się uśmiecha i czuję radość całą sobą. To było wielkie odkrycie. To było słowo, którą krążyło we mnie i którego długo szukałam.

Jest to moja prywatna definicja bycia i życia w zgodzie ze sobą.

Autentyczność to uczciwość wobec siebie samego.

Ilekroć zgadzam się na coś, na co nie chcę się zgodzić – nie jestem uczciwa względem siebie i drugiego człowieka. Ilekroć mówię „tak”, kiedy naprawdę chcę powiedzieć „nie”- nie jestem uczciwa.

A ja chcę być uczciwa. To jedna z moich najważniejszych wartości, podobnie jak wolność. Wolność i uczciwość idą w parze.

Kiedy dotarłam do tej definicji, to wszystkie moje wybory i decyzje stały się jasne. Nagle nie było wątpliwości. Uczciwość jest moją kotwicą, która nie pozwala mi podejmować decyzji niezgodnych ze mną. To kompas. Poczułam dużą ulgę. Ponieważ ilekroć waham się co zrobić, co powiedzieć, czy powiedzieć, kieruję się w stronę pytania:

Czy jestem uczciwa wobec siebie?

Czy jestem uczciwa wobec Ciebie?

Dla mnie uczciwość jest większa niż lęk. I to jest siła, która każe mi wybierać autentyczne odpowiedzi na to, co przynosi życie.

Mam dla Ciebie bezpłatny ebook, a ćwiczenia w nim zawarte będą dla Ciebie pierwszym krokiem, do powrotu do siebie i życia w zgodzie ze sobą.

Pobierz ebooka
2018-07-04T08:23:11+00:00

Zostaw komentarz